{image:1:medium}
Istarski specijalci, obitelji poginulih i ranjenih branitelja te brojni gosti i uzvanici proslavili su 27. srpnja u Valbandonu 25. obljetnicu osnutka specijalne jedinice Policijske uprave istarske „Bak Istra“. Obilježavanje obljetnice započelo je svetom misom, koju je u crkvi bl. Miroslava Bulešića, zaštitnika istarske policije, predvodio biskup u miru msgr. Ivan Milovan, a propovijedao policijski kapelan vlč. Ilija Jakovljević.
{image:2:medium}
Vlč. Jakovljević u svojoj homiliji je istaknuo: „Na poseban način danas se u svojim mislima i molitvama sjećamo pripadnika specijalne jedince policije BAK koji više nisu među nama, ali su u našim srcima. Zahvaljujemo dobrome Bogu što žrtva Domovinskog rata nije bila uzaludna, i što mi i generacije iza nas mogu živjeti stoljetni hrvatski san – biti u slobodnoj domovini. Domovina je naša, imamo je, i to je ono najvrjednije. Da bi se moglo domovinu izgrađivati u materijalnom blagostanju potrebno je domovinu voljeti; potrebno se za domovinu Bogu moliti. Komunistički režim i neprijatelja ste, dragi branitelji, pobijedili svojom mudrošću i molitvom. Ne dopustite da vam mržnja stanuje u srcu, zavist u glavi, a ruke u nečemu što nije dostojno hrvatskog vojnika, policajca, jednostavno građanina. Budite uvijek jedinstveni kad je u pitanju ljubav prema domovinu, obitelji i svojoj vjeri. Dva dična sina hrvatskoga naroda: bl. Alojzije Stepinac i bl. Miroslav Bulešić, za evanđeoske i humanističke ideale dali su svoje živote. Oni su sanjali slobodnu Hrvatsku i vi ste upravo u nametnutom ratu pobijedili režim i ideologiju koja je njih ubila, koja je o njima desetljećima iskrivljivala povijesne činjenice. Svetost bl. Alojzija i bl. Miroslava je neupitna. Svetost je Božji dar. Simbol stradavanja hrvatskog naroda u 20. stoljeću satkan je u liku bl. Stepinca. Bl. Alojzije Stepinac je simbol pobjede dobra nad zlom, pobjede svjetla nad tamom, pobjede ljubavi nad mržnjom.“
{image:3:medium}
Potom je kod spomen-obilježja Bakova održano svečano postrojavanje bivših pripadnika Specijalne jedinice policije Bak koji su od samog početka sudjelovali u Domovinskom ratu. Zapovjednik svečanog postroja Božo Kirin, jedan od bivših zapovjednika jedinice, predao je prijavak generalu pukovniku Mladenu Markaču, u čijoj su pratnji bili ratni zapovjednici jedinice Skender Hasimi i Slavko Jereb te načelnik Policijske uprave istarske Dragutin Cestar i predsjednik Udruge specijalne jedinice policije Bak Istra Mladen Blašković.
{image:4:medium}
Specijalna jedinica policije Bak Istra ustrojena je 27. srpnja 1991. godine u Valbandonu, gdje je izvršeno i prvo postrojavanje i pregled jedinice. Prvi sastav Bak-a činili su policijski službenici iz svih policijskih postaja tadašnje Policijske uprave Pula, njih 78. Svi su oni bili dragovoljci svjesni situacije i zadaća koje ih očekuju. Po završetku ustrojavanja, izvršena je djelomična popuna logistikom te je jedinica istog dana, pod vodstvom zapovjednika Skendera Hasimija, napustila Valbandon i krenula u Zagreb, čime je i službeno započeo borbeni put istarskih specijalaca u obrani suvereniteta i cjelovitosti Republike Hrvatske. ''Odmah smo upućeni na banijsko ratište, gdje smo u srpnju i kolovozu zauzeli položaje u selima Pecki, Šatornja i Gređani te smo branili Sisak, Petrinju, Topusko i druga mjesta na Banovini. U listopadu iste godine sudjelovali smo u osvajanju vojarne u Samoboru, a do kraja godine jedinica je imala značajnu ulogu u očuvanju mira u Istri'', podsjetio je okupljene predsjednik udruge Mladen Blašković. Nakon tih prvih borbenih zadaća, jedinica je sudjelovala u akcijama Trokut, Poskok 1, Maslenica, Poskok 2, Medački džep, Bljesak, Oluja, Krug Dubrovnik te gotovo da i nije bilo ratom zahvaćenog područja, gdje Specijalna jedinica policije Bak Istra nije obavljala svoje borbene zadaće. Po završetku ratnih zbivanja, Bakovi su, zajedno s ostalim specijalcima, obavljali poslove razminiranja, od Vukovara do Dubrovnika, a sudjelovali su i u mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja. Tijekom Domovinskog rata jedinica je izgubila pet pripadnika, jedan pripadnik je poginuo prilikom humanitarnog razminiravanja, a petnaest pripadnika Specijalne jedinice policije Bak Istra bilo je ranjeno. ''Malo je jedinica koje iza sebe imaju tako bogat ratni put i s razlogom možete na njega biti ponosni jer naš vojnički posao obavili smo časno i pošteno, a policijske zadaće visoko profesionalno“, istaknuo je Blašković i pozvao svoje suborce da se okrenu budućnosti i razmisle što kao pojedinci mogu napraviti za boljitak društva u cjelini.
{image:5:medium}
U ime ministra unutarnjih poslova, Bakovima je 25. obljetnicu čestitao načelnik Cestar, koji im je zahvalio na doprinosu u obrani suvereniteta i stvaranju Republike Hrvatske, kao i na njihovoj ulozi nakon rata, kada su nastavili, jednako uspješno i profesionalno, pridonositi očuvanju hrvatske države i demokracije te zaštiti prava i sloboda svih građana. Na njihovom ratnom putu i doprinosu u stvaranju moderne hrvatske države, Bakovima je zahvalio i istarski župan Valter Flego, a potom se prisutnima obratio general-pukovnik Mladen Markač, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske i ratni zapovjednik Specijalne jedinice policije MUP-a. ''Mnogi se danas pitaju jesmo li zaboravili ljude i događaje iz Domovinskog rata. Ovo je dokaz da nismo i da ne smijemo to učiniti jer bi time zaboravili i povijest stvaranja Hrvatske. Želimo opisati našu povijest istinito i tu istinu prenijeti budućim naraštajima kako bi bili ponosni na ono što smo učinili'' naglasio je general Markač. Svoj govor general Markač je završio riječima: „Bog neka čuva nas kako bismo mi mogli čuvati našu Domovinu!“
Svečanu proslavu 25. obljetnice osnutka Specijalne jedinice policije Bak Istra svojim glasom uveličala je mlada sopranistica Patricia Žudetić, a nakon zajedničke fotografije ispred spomen-obilježja, pripadnici specijalne jedinice i njihovi gosti nastavili su zajedničko druženje u MUP-ovom odmaralištu.