Kurija katoličkog vojnog dušobrižništva SR Njemačke već godinama organizira tematske konferencije katoličkih vojnih dušobrižnika i redovito na ovu konferenciju poziva goste iz prijateljskih zemalja. Vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac je i ove godine odredio da na konferenciji sudjeluje o. Vladislav Mandura. Konferencija je održana u Berlinu od 17.-20. listopada o temi: „Promjene – Crkva među vojnicima s profilom u budućnost“.
Ovogodišnja konferencija održana je u nazočnosti novog njemačkog vojnog biskupa dr. Franz-Josefa Overbecka i neposredno nakon posjeta svetog oca Benedikta XVI. Njemačkoj. Iz tih činjenica se mogu razumjeti velika očekivanja kolega, njemačkih vojnih kapelana, koji se nadaju novim impulsima za svoje poslanje među vojnicima.
Prema već ustaljenoj praksi prvog dana je generalni vikar podnio godišnje izvješće koje je prihvaćeno od plenuma. Navečer se oprostilo od vojnih kapelana i pastoralnih suradnika koji su u 2011. godini otišli iz vojnog dušobrižništva. Istovremeno su predstavljeni novi suradnici, koji su dobili priliku nešto reći o sebi.
Prvo predavanje održao je Alois Glück, predsjednik centralnog saveza njemačkih katolika, koji je dugo godina bio i u Bavarskom pokrajinskom parlamentu. Govorio je o temi: „Crkva u krizi – dijalog kao šansa“. Njemačka biskupska konferencija (DBK) je u dogovoru sa Sv. Stolicom pokrenula inicijativu i osnovala tijelo koje diskutira o aktualnoj situaciji u Katoličkoj crkvi. U tom tijelu su predstavnici DBK-a i predstavnici laika. Govorio je o svim aktualnim problemima koji traže odgovor, manje-više teme su slične kao i Hrvatskoj.
Drugo predavanje održao je dr. Marc Calmbach o temi: „Pastoral definiran okolicom i obrazovne ponude u vojnom pastoralu – prezentacija empirijskog istraživanja“. Velik je utjecaj životnog standarda na socijalna i etička načela pojedinca. „Moj zaključak je, da je to u razvijenom i bogatom zapadnom svijetu, izvor sekularizma i sekulariziranja same Crkve – zajednice vjernika. Ovdje bismo mogli, surađujući s kolegama, preventivno obraditi mnoga iskustva da se ne ponove ista iznenađenja jer je sigurno da ćemo s vremenom biti u sličnim uvjetima“, komentirao je p. Mandura predavanje dr. Calmbacha.
Treće predavanje održao je general u mirovini dr. Klaus Naumann, bivši generalni inspektor Bundeswehra (načelnik gl. stožera), o temi: „Sigurnost za Europu u nemirnim vremenima“. U svom izlaganju je bio vrlo konkretan. Osvrnuo se na aktualne probleme i žarišta: Libija, Afganistan, Sirija, Iran i neriješeno palestinsko pitanje, ali se analitički osvrnuo i na događanja na našim prostorima u 90-im godinama prošlog stoljeća. „Po prvi put sam jasno čuo kajanje zbog neodgovornog pasivnog promatranja događaja od strane europske i svjetske zajednice koje su na taj način i odgovorne za sukobe, razaranje i ubijanja“, komentirao je predavanje p. Mandura. Dr. Naumann je, uz određenu kritiku, istaknuo važnost transatlantske povezanosti u sigurnosnim pitanjima. Progovorio je o novim središtima ekonomske i vojne moći: Kini i Indiji.
Posljednje predavanje održao je vojni biskup dr. Franz Josef Overbeck o temi: „Budućnost vojnog dušobrižništva“. Slično našoj situaciji, i u Njemačkoj se provodi preustroj koji će zasigurno utjecati i na dušobrižništvo. Naglasio je da će aktivno sudjelovati u preustroju, i da se neće dokidati odnosno otvarati kapelanije bez dogovora sa biskupijom.