{image:1:medium}
Policijska kapelanija „Sv. Vlaho“ u PU dubrovačko-neretvanskoj proslavila je u subotu, 4. veljače, u samostanu sv. Vlaha u Pridvorju u Konavlima blagdan svog nebeskog zaštitnika. Svečano misno slavlje predvodio je vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj msgr. Jure Bogdan.
U propovijedi je biskup Bogdan, govoreći o životnom putu sv. Vlaha, biskupa i mučenika, okupljenima nešto više rekao i o zavičaju sv. Vlaha – gradu Sivasu (Sebaste), koji danas ima oko 300 tisuća stanovnika, i koji je u svojoj prošlosti doživio velika stradanja. „Tako da će danas stranac teško zaključiti da je ovaj grad, kao i cijela pokrajina, bio sjedište kršćanske misli i rasadište evanđeoske duhovnosti", kazao je biskup te podsjetio na neke poznate osobe iz ovoga kraja.
Danas nije poznato kako je i kada je sv. Vlaho, čiji roditelji nisu bili kršćani, upoznao kršćansku vjeru i oduševio se za Kristov nauk. Bio je ugledan liječnik koga su kršćani u ono vrijeme kao vjernika laika izabrali za biskupa da bi se posvetio brizi za duše. Bio je zaređen za svećenika, pa potom za biskupa te se potpuno posvetio toj službi. U vrijeme jednog od progona kršćana kojim se htjela zauvijek iskorijeniti kršćanska vjera bio je mučen i sv. Vlaho. „Svojim moralnim načelima kršćanska vjera, radikalno svjedočena i potvrđivana životom, kako učenih i visoko pozicioniranih tako i jednostavnih i neukih ljudi, postojala je sve više izazov, 'crvena krpa', svima koji su se valjali u kaljuži vlastitog nemorala i vlastitih različitih opačina", ustvrdio je vojni biskup.
{image:2:medium}
“Kršćani su promicali, rekli bismo uvodili, novi stil života, novu kulturu, novi mentalitet. Stvarali su novi svijet. Bili su poziv na promjene vlastitog ponašanja. Valjalo je ostavljati starog čovjeka, grešne navike i krenuti novim težim putem… Putem askeze, odricanja, samozataje… I tako su kršćani svojom čestitošću koja je utemeljena u Isusovoj nauci o ljubavi, suobličeni Kristu, postajali nada, nova snaga, za bolji svijet, za bolju budućnost! To je smetalo mnoge. Bez svjetla milosti i snage odozgo, bez minimalnog sudjelovanja i napora, zaslijepljeni uživalačkim mentalitetom staroga neotkupljenog čovjeka, mnogi su radije ostajali u tami zablude, u začaranome krugu samodostatnosti i uživanja, puni otpora prema rađanju novoga svijeta, nove kršćanske uljudbe” kazao je propovjednik.
I onda je nastavio: “Vrijeme je to velikog susreta, i rekao bih sučeljavanja dviju filozofija života, dvaju svjetonazora, onoga antičkoga poganskoga sa svojim vrijednostima, koji je dobro bio nagrižen hedonističkom «kulturom smrti» – «kruha i igara» (panem et circenses) i onoga kršćanskoga koji je u svojim temeljnim postavkama i vrijednostima koje je promicao bitno drugačiji, suprotan antičkoj antropologiji, učenju o svijetu i životu, a onda i ponašanju. Kršćanski pogled na svijet i čovjeka bitno je različit od poganskoga! Kršćani u prvim stoljećima to su dobro znali! Svjesni kršćani to dobro znaju i danas!”.
Zbog toga mnogi su kršćani podnosili mučeništvo poput sv. Vlaha.
{image:3:medium}
Biskup Bogdan je postavio i pitanje zašto su se mučenici odricali onoga što im je najdraže, svoga života. Logikom čovjeka bez vjere ili nekog drugog svjetonazora, to bi se moglo nazvati fanatizmom. Ali ako mučeništvo promatramo u svjetlu vjere i vjernosti Isusu Kristu i odgovor će biti drugačiji, a to je da su pobijedili jer su postigli vječnu sreću sa svima svetima u nebu, rekao je biskup Bogdan i nastavio: „Kršćanski mučenik nije ni narodni heroj iz nekih prošlih vremena ni kamikaza iz današnjega svijeta. On umire svjedočki, jak, bez trunka mržnje, posve uronjen u Božju ljubav, ponajčešće s molitvom na usnama i s usklikom opraštanja svojim mučiteljima, progoniteljima i neprijateljima", po primjeru božanskog Učitelja na Golgoti.
Kapelan don Ivo Borić pozdravio je sve okupljene, a predstojnik samostana fra Ivan Kramar na kraju je svima zahvalio na lijepom događaju u samostanu. Biskup Bogdan se prije završnog blagoslova obratio policajkama i policajcima rekavši im kako oni predstavljaju Hrvatsku onima koji u nju dolaze, oni su prvi koje svaki stranac i dolaznik u Hrvatsku susreće. Oni su njezino lice ali i njezina sigurnost. "U svom poslu izloženi ste mnogim pogledima, kritikama, nepravednim sudovima, ali vi sve obavljate strpljivo, vi ste žive osobe, ljudi koji zarađuju svoj svagdašnji kruh tu gdje jesu i onda se vraćaju svojim obiteljima koje očekuju da i tamo budu kompletni", rekao je vojni biskup. Zahvalio je policajcima i policajkama na predanom radu u svom poslu, te Bogu zahvalio što postoje.
Uz policajce i policajke, djelatnike PU dubrovačko-neretvanske, na misnom slavlju bio je nazočan i načelnik Policijske uprave dubrovačko-neretvanske Tonći Radibratović sa suradnicima, predstavnici Policijske udruge branitelja PU Dubrovnik 91. te Dubrovački trombunjeri.
S vojnim biskupom koncelebriralo je četrnaest svećenika, a misno slavlje pjesmom su uveličali članovi klape Policijske uprave splitsko-dalmatinske "Sveti Mihovil".
Nakon svečanog slavlja svi okupljeni su se fotografirali s biskupom Bogdanom na skalinama ispred samostana sv. Vlaha i ispod platane zasađene 1810. godine.