slide-01
20241006_102634
Pmi-Croatr-25x65
Vrati prethodnu sliku
Vrati prethodnu sliku
Idi na saljedeću sliku
Idi na saljedeću sliku

Bogatstvo prošlosti i snaga vjere – hodočašće djelatnika MUP-a u Rim

{image:1:medium}

U vremenu od 14. do 20. travnja 2013.g u organizaciji policijske kapelanije Sv. Mihaela Arkanđela, Policijska akademija i Samostalne službe za suradnju s Vojnim ordinarijatom u Republici Hrvatskoj organizirano je hodočašće djelatnika MUP-a u „vječni grad“ Rim. Putovanje je započelo u kasnim večernjim satima ispred Policijske akademije u Zagrebu. Putem su predviđene stanke te posjete dvama značajnim mjestima kršćanstva Loretu i Asizu.

Posjetom gradu Loretu u središnjoj Italiji, spoznali smo duboke veze hrvatskog naroda, katoličke crkve i papinske države. Dubokim vezama Hrvata s ovim prostorima svjedoči legenda iz samih početaka kršćanstva po kojoj se u Loretu čuva Sveta kućica iz Nazareta, koja se je prema predaji tri godine nalazila u Trsatu, danas dijelu Rijeke. U Loretu se nalazi i Ilirski kolegij u kojem se kroz stoljeća školuju hrvatski klerici. Loreto je poznat i kao mjesto štovanja Majke Božje Loretske koja je dekretom pape 1920. godine proglašena zaštitnicom zrakoplovaca, čime je grad postao stjecište mnogih svjetskih putnika i hodočasnika..

Nastavak putovanja u ugodnoj atmosferi punoj dojmova iz Loreta, dovodi nas u gradić Asiz. Asiz je smješten na manjoj planini Asi, udaljen 190 kilometara od Rima, a najpoznatiji je kao rodno mjesto Svetog Franje. Sv. Franjo poznat je kao utemeljitelj franjevačkog reda ili Reda male braće. Smatra se začetnikom talijanske književnosti, a samo dvije godine nakon svoje smrti proglašen je svecem. Zbog svoje zaljubljenosti u prirodu, ekolozi su ga izabrali za svog sveca zaštitnika, a u svijetu se prepoznaje kao svetac mira. Posebnošću mjesta u kojem je održano euharistijsko slavlje, u kapeli koja se nalazi u bazilici svetog Franje u Asizu, pod vođenjem našeg duhovnog voditelja fra Frane Musića hodočasnicima je približen prvobitni franjevački duh.

U ranim večernjim satima upućujemo se prema našem odredištu, „Vječnom gradu“. Opuštena atmosfera i punina doživljaja vjere u Asizu i Loretu, kroz predivne pejzaže središnje Italije, daje nam snagu za nastavak puta.

Dolaskom u Rim u večernjim satima, smještamo se u maloj hrvatskoj oazi u srcu vječnog grada, u hrvatskom domu nazvanom po blaženiku dr. Ivanu Merzu.

Ljubazno osoblje koje nas je dočekalo brinuti će o našem smještaju i slasnoj domaćoj prehrani narednih pet dana. U sklopu doma nalazi se vrlo lijepo uređena kapela.

U kapeli se nalaze klupe koje je blaženi Alojzije Stepinac vlastoručno izradio, za vrijeme studija u Rimu. Kao i cijeli Domus Croata, kapela je uređena je s puno domovinskog naboja i vjerske simbolike.

Sljedećeg dana krećemo u obilazak znamenitosti Rima. Pod vodstvom našeg vodiča g. Slave Mandurića, vrsnog poznavatelja rimskih znamenitosti.Otkrivamo ljepote i vjersku simboliku najvećeg kršćanskog hrama, Bazilike Sv. Petra. Usponom do njezinog vrha i predivnog vidikovca preko više od 520 stepenica, s kojeg se pruža pogled na cijeli Rim spoznajemo složenost i veličanstvenost same građevine. Obilaskom Vatikanskih muzeja upoznajemo se s veličinom i grandioznošću, te kulturnom vrijednošću prostora na kojem se nalazimo.

Povratkom u mir hrvatskog doma u večernjim satima sređujemo dojmove i pokušavamo pohvatati konce ogromnog kulturnog i duhovnog iskustva kojem smo svjedočili.

U srijedu 17. travnja 2013. godine prisustvujemo središnjem događaju našeg hodočašća, audijenciji na Trgu Sv. Petra, gdje se održava susret s papom Franjom.

Posebnost cijelog događaja očituje se u prisutnosti velikog broja vjernika i posjetitelja iz svih krajeva svijeta. Pojava pape Franje proizvela je snažan osjećaj zajedništva u vjeri, bez obzira na rasu, naciju, boju kože, političku ili drugu pripadnost, te osjećaj općeg oduševljenja. Puni duha i poleta u podnevnim satima uz našeg neumornog vodiča obilazimo arhitektonske i kulturne znamenitosti Rima. Upoznajemo ljepote i posebnosti Anđeoske tvrđave, Trga Navona, građevinsku čudovitost Pantheona, ljepotu Fontane di Trevi, i zavodljivost Španjolskog trga. Vrhunac dana za mnoge bila je jedinstvena sveta misa u hrvatskoj crkvi Sv. Jeronima. Crkvu je izgradio papa Siksto V Dalmatinac, porijeklom iz zaleđa Boke Kotorske. Važio je za „prvog modernog urbanistu“ i značajno je doprinio arhitektonsko-građevinskom oblikovanju Rima.

Sljedećeg dana krećemo prema Benediktinskom samostanu u mjestu Montecassino u čijoj je kapeli održana sveta misa. Mjesto u kojem se osjeća snaga tišine i dubokog mira. Samostan koji skriva duše mnoštva vojnika i redovnika palih u vihorima burne prošlosti, jednog od najvažnijih duhovnih središta srednjevjekovne Europe.

U poslijepodnevnim satima naše je odredište stari rimski grad Pompeji. Grad je uništen erupcijom vulkana Vezuva. Naš vodič kao vrsni poznavatelj povijesti Pompeja detaljno je i vrlo precizno prezentirao detalje iz života starih rimljana.

U večernjim satima vraćamo se u naš hrvatski dom na zasluženu toplu juhu.

Posljednjeg dana u Rimu, putujući najstarijom popločanom cestom rimskog carstva Via Appiom Anticom krećemo prema znamenitim katakombama sv. Kalista. U miru kapele ispod koje se nalazi najpoznatije groblje ranih kršćana održana je sveta misa pod vođenjem našeg duhovnog pastira fra Frane. U nastavku dana posjećujemo najstariju kršćansku baziliku na svijetu koju nazivaju „majka i glava svih crkava u Rimu i cijelom svijetu“. Bazilika sv. Ivana Lateranskog službeno je crkveno sjedište rimskog biskupa, Pape. Uspon svetim stubama po koljenima je posebno iskustvo za svakog vjernika. Njima je po predaji Isus hodio do Poncija Pilata.

Bazilika Sv. Pavla izvan zidina je jedna od četiri velike rimske bazilike i svojom monumentalnošću i grandioznošću ne ostavlja nikog ravnodušnim. Između prozora i stupova bazilike nalazi se red mozaika s portretima svih papa od sv. Petra do Benedikta VI. Flavijev amfiteatar ili Koloseum unatoč zubu vremena koji ga je nagrizao daje osjećaj dominantnosti i veličanstvenosti mjesta u kojem su Cezara „pozdravljali oni koji su odlazili u smrt“. Za neke od hodočasnika posjet crkvi Sv. Petra u okovima bio je susret sa jednom od najosebujnijih relikvija kršćanske vjere.

Okovi kojima je sv. Petar bio okovan u Jeruzalemu čuvaju se u centralnom dijelu bazilike. U neposrednoj blizini nalazi se poznata skulptura Mojsija koju je izradio Michelangelo. U istoj se bazilici nedaleko centralnog oltara nalazi grob velikog hrvatskog slikara minijaturiste Julija Klovića.

Unatoč umornim nogama, biti u Rimu, a ne vidjeti Konstantinov slavoluk, Rimski forum, Kapitol, Nebeski žrtvenik i Venecijanski trg smatralo bi se velikim propustom. Teških nogu ali puna srca dan završavamo u blaženom odmoru našeg hrvatskog doma.

Posljednjeg dana hodočašća, u subotu, nakon ranog doručka krećemo na put prema Padovi, kao posljednjoj točki našeg puta po Italiji, u susret sv. Leopoldu Bogdanu Mandiću. Svecu hrvatskih korijena koji je bio poznati ispovjednik i promicatelj kršćanstva, rodom iz Boke Kotorske.

Svetom misom u kapeli nasuprot ispovjedaonice u kojoj je ispovijedao sv. Lopold Mandić i posjetom crkvi sv. Antuna završava duhovni dio našeg hodočašća.

Tijekom hodočašća posjetili smo mjesta i sadržaje koji su nas značajno obogatili u kulturnom, društvenom a ponajviše duhovnom smislu. Intenzitet duhovnog iskustva povećan je spoznajom da smo molitvama za osobne potrebe i potrebe naših bližnjih na mjestima gdje vjera dobiva dublji smisao zapravo osnažili sebe.

Hodočašće je završeno blagoslovom našeg sjajnog duhovnog voditelja fra Frane, a zahvaljujući vrsnom vođi puta i organizatoru Luki, uz Božju pomoć vratismo se u Zagreb točno u ponoć.