slide-01
Pmi Croatia umanjena 25x65
20241006_102634
Vrati prethodnu sliku
Vrati prethodnu sliku
Idi na saljedeću sliku
Idi na saljedeću sliku

Hodočašće Majci Božjoj od Krasna

{image:1:medium}

Vojna kapelanija sv. Petra i Pavla, HRZ i PZO-a organizirala za djelatnike i članove njihovih obitelji edukativno-povijesno hodočašće Krasno. Na početku cjelodnevnog putovanja posjetili smo nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu, gdje nas je primio i s poviješću svetišta upoznao rektor svetišta, mons. Antun Sente.

U gradu smo posjetili i Udrugu za promicanje dostojanstva ljudskog života i obrane nerođenog djeteta – „Betlehem“. Glavni ciljevi udruge su molitvom i djelovanjem spasiti svako začeto dijete koje je u opasnosti od pobačaja i osnovati kuću za napuštene trudnice i samohrane majke. Kuća služi kao utočište u kojem su majke i djeca zbrinute duhovno i materijalno. Brigu o funkcioniranju u kući vode same majke kako bi naučile jednoga dana samostalno voditi svoje kućanstvo i brigu o djeci. Duhovnik je p. Marko Glogović. Predviđeno je da majke s djecom u kući mogu ostati do tri godine, ali po potrebi i duže. Sa ovim informacijama upoznale su nas srdačne članice udruge gospođe Marica Vidović i Verica Cvitković .

U Svetištu Majke Božje od Krasna smo praćeni vjetrom i snijegom izmolili pobožnost križnog puta, te u zajedništvu sa župnikom Mariom Valgićem slavili svetu misu. Pod imenom Krasno spominje se prvi puta 1275god.U Krasnu je bila izgrađena u dotursko doba crkva sv.Marije,pa se spominje podatak da je postojala god 1219.Krasno postaje nadaleko poznato po svom prošteništu posvećenom Majci Božjoj.

U šumi Krasnarskoj, kazuje davna pobožna prića, pastiri pasli svoja stada. Jednog dana ugledaše na nekakvom panju čudesan cvijet, a u cvijetu sliku Majke Božje. Pastiri otrgnu cvijet i ponesu ga u Krasnarsko polje, gdje se od drevnih vremena nalazila kapelica. Ali prenesenog cvijeta najednom nestade, dok ga pastiri opet ne nađoše na istom panju u šumi, gdje ga prvi puta ugledaše.To se čudo ponovilo nekoliko puta: prenjeli bi cvijet, a on se opet vraćao na panj u šumi. Vidjevši narod te događaje, sagradi u šumi kapelicu u čast Majci Božjoj, a nad samim panjem, gdje se cvijet ukazao podižu žrtvenik. Prenose se među narodom razne zgode, kako je Gospa od Krasna pomagala u olujama na moru, u pogiblima na kopnu, u teškim bolestima, u suhim godinama i svakojakim drugim nevoljama. Nakon mise okrijepili smo se u hotelu „Krasno“ koji se nalazi  na nadmorskoj visini od 1000 metara. Zatim smo se autobusom uputili u Modruš, gdje nas je dočekao načelnik opčine Josipdol – Zlatko Mihaljević i Predsjednik Katedre Čakavskoga sabora Modruše – Zvonko Trdić koji nas je upoznao sa povijesnom vrijednošću grada Modruša. Modruš je staro i znamenito hrvatsko srednjovjekovno naselje, sjedište županije i sijelo kneževske obitelji  Frankopan od godine 1193. do sredine 16. stoljeća. Na brijegu iznad njega nalaze se ruševine modruške tvrđave Tržan-grada.

U večernjim satima, sretni, zadovoljni i ispunjena duha i duše vratili smo se u Zagreb, obnovljeni i spremniji služiti svojim bližnjima i domovini.

Od srca zahvaljujemo svima koji su ovo naše hodočašće, svojom srdačnošću i ljubavlju prema hrvatskom vojniku učinili lijepim i plodonosnim.