{image:1:medium}
Od 15. do 19. lipnja u NATO-oj školi u Oberammergau u Njemačkoj održana je godišnja škola za vojne kapelane iz zemalja NATO članica i NATO partnerskih zemalja. Na školi je sudjelovalo oko 40-ak vojnih kapelana iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švedske, Češke, Njemačke, Kanade, Danske, Finske, Ukrajine, Nizozemske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Iz Hrvatske su sudjelovali policijsko-vojni kapelan iz Gospića Ivan Blaževac i vojni kapelan iz Petrinje Matija Žugaj.
Ovogodišnja škola tematizirala je uvjeti u kojima vojnici djeluju u NATO operacijama diljem svijeta. Prvog dana predavanja, NATO-ov predstavnik za seminare pk Busoi (Rumunjska), predstavio je sve aktualne operacije u svijetu, u kojima sudjeluju zemlje članice i partneri. Nakon detaljnog prikaza operacija gdje je prikazan točan broj vojnika po zemljama sudionicama (među kojima je i Hrvatska), naglasio je sa vojnog stajališta važnost sudjelovanja vojnih kapelana u tim operacijama. Kao argumentom poslužio se izvješćima zapovjednika NATO operacija u kojima se navodi kako je moral i etika unutar postrojbi bila na zavidnoj razini tamo gdje su bili prisutni i vojni kapelani.
Drugog dana sudjelovanja, raspravljalo se o etičkim stajalištima naspram vojnih akcija, te o etici u modernim ratovima. Britanski vojni kapelan u zračnim snagama (RAF) dao je prikaz moderne tehnologije (poput vojnih dronova/RPAS-automatskih bespilotnih letjelica) te nas uveo u etičku problematiku korištenja istih. Jedno od glavnih pitanja bilo je, kako se postaviti prema vojnicima/izvršiteljima takvih etičkih upitnih zadataka. Naime, mnogim vojnicima ovisi i posao i obitelj od vojnih primanja, pa je pitanje kako pomiriti takve zadaće sa savješću vojnika.
{image:2:medium}
Trećeg dana svi kapelani zajedno hodočastili su u susjedno mjesto, u katolički benediktinski samostan Ettal, gdje su katolički kapelani imali zajedničku svetu misu, a nakon toga svi zajedno svečanu večernju molitvu sa benediktincima.
Predzadnjega dana škole kapelani su slušali predavanje o sudjelovanju kapelana u NATO operacijama, te o situacijama i okolnostima s kojima se kapelani u tim operacijama susreću. Potom o mogućnostima koje kapelani imaju na raspolaganju – da kao zajednički tim unaprijede djelovanje kapelana u tim trenucima.
Tokom čitavog susreta bile su organizirane tzv. "sindikalne grupe" po kojima su kapelani bili raspoređeni, a u kojima su iznosili svoja razmišljanja, iskustva ali i zaključke koje su zadnjeg dana prezentirali pred zamjenikom zapovjednika NATO-ove asocijacije kapelana, koji je ujedno i zapovjednik asocijacije kapelana u Švedskoj. Svi zaključci svakog kapelana podneseni su zapovjedniku NATO škole te zapovjednicima NATO operacija. Jednu od sindikalnih grupa vodio je jedan kapelan iz Istočne Europe, to jest kapelan Blaževac iz Hrvatske.
Bitno je napomenuti zastupljenost konfesija, te strukturu NATO kapelanstva. Od svih sudionika, katoličkih kapelana bilo je 4, pravoslavnih 3, židovskih 2, dok su ostali bili protestantski kapelani. Većina kapelana dolazila je iz SAD-a.
Ono što je najvažnije jest ustroj NATO kapelanstva koje ima svog zapovjednika pri NATO-u, a koji po uzoru na SAD ima čin general bojnika. Zaključci ovakvih škola i ostalih susreta u organizaciji NATO kapelanstva, odnosno njegova zapovjedništva prezentiraju se i usvajaju svake jeseni od strane NATO članica. Ti zaključci nisu u potpunosti obvezujući za svaku zemlju članicu, za sada, već samo za NATO aktivnosti. Iako je još uvijek malen broj katoličkih i pravoslavnih kapelana važno je istaknuti kako je u prethodnoj Rezoluciji NATO asocijacije kapelana zahvaljujući katoličkoj i pravoslavnoj suradnji spriječena odluka kojom bi svi kapelani bili obvezatni nositi oružje poput ostalih vojnika.
Susret je protekao u konstruktivnim raspravama, pripremljenim i sadržajnim predavanjima. Jedna od odluka donesena u Rezoluciji jest povećanje broja sudionika iz ostalih zemalja, kao i broja sudionika ostalih vjeroispovijesti.
Na susretu su sudjelovali kapelani Katoličke Crkve, Ruske i Sprske Pravoslavna Crkva, kapelani većih protestantskih denominacija, te dva predstavnika židovskih općina.
(Matija Žugaj, vojni kapelan)
{image:3:medium}