Od 25. do 30. lipnja u gradu Hamburgu održan je seminar o etičkim smjernicama u vremenu nasilja na kojem su sudjelovali vojni kapelani o. Jozo Mravak i don Antonio Mikulić kao predstavnici Vojnog ordinarijata u RH. Seminar je okupio kapelane iz Njemačke, Austrije, Ukrajine, Češke, Litve…
Predavanja su bila podijeljena u dva dijela. Prvi dio predavanja održavao se u domu St. Ansgar, pokraj hamburške katedrale, gdje su kapelani bili smješteni, a drugi u Katoličkoj akademiji gdje se nalazi Institut za teologiju i mir, koji je i organizirao seminar, uz potporu njemačkog Vojnog ordinarijata. U toj akademiji jedna je od najvećih knjižnica na svijetu sa literaturom o temi "mirovne etike". Kapelani su bili podijeljeni u nekoliko radnih grupa u kojima su u diskusijama i istraživanjima pokušali doći do odgovora na postavljenu problematiku.
{image:2:medium}
Prvi dan započeo je uvodnim predavanjem profesora dr. Heinz-Gerhard Justenhovena. Dr. Justenhoven predstavio je problematiku i temu seminara, a svoje predavanje započeo je pitanjem jesu li se čovječanstvo i globalna politika značajno promijenili od vremena Verduna pa sve do Sirijskog rata. Naveo je i koje su sve strane uključene u Sirijski sukob. Tko ima kakve interese i zbog čega se islamskoj državi dopustila tolika ekspanzija… Kako izgraditi zemlju nakon sukoba? Spomenuo je i ulogu Crkve od Prvog svjetskog rata pa do danas. Spomenuo je encikliku „Pacem in terris“, njen sadržaj koji poziva na red u čovjeku, povezanost čovjeka i zakona, povezanost čovjeka i države te povezanost države i stanovništva. „Svi smo dio ljudske obitelji. Temelj u međunarodnoj diplomaciji je: 'Ono što mi pripada, ne moram drugome uzeti…' Kroz povijest čovječanstva odvijaju se interesni sukobi između država. Pogotovo danas, kad se u ime 'pravednosti' napada, ruši čitave sustave. Što doista danas možemo odgovoriti vojnicima kada pitaju o temeljnim ljudskim vrijednostima?“, upitao je predavač.
{image:3:medium}
Drugi dan dr. Merkel održao je predavanje o temi: „Razvitak od 'pravednog rata' prema 'pravednom miru'“. Upitao se koji su tradicionalni izvori "pravednog rata" te spomenuo Ciceronovu tvrdnju da je rat nepravedan ali da postoje neki uvjeti koji ga čine pravednim – ratu mora prethoditi nepravda. Također je spomenuo sv. Augustina koji govori o pravednom ratu, zatim sv. Tomu Akvinskog koji tvrdi da je rat napad protiv ljubavi, mira koji je plod ljubavi. Crkveni dokumenti također govore o pravednom ratu, među kojima je dr. Merkel istaknuo dokument II. vatikanskog sabora „Gaudium et spes“.
Treće predavanje bilo je dr. Kalbarczyka o temi: "O izbjeglicama kao faktoru nesigurnosti". On je pokušao na sustavan način pojasniti problem migranata, uzrok ali i posljedice koje migracije donose. „Kako se Crkva postavlja prema svemu tome?“, upitao je.
{image:4:medium}
Zadnje predavanje dr. Veronike Bock imalo je tematiku „Cyber ratovi – digitalni front“. Predavačica je istaknula podatak kako se najviše napada događa na relaciji Kina – SAD. „U devet mjeseci 2016. bilo je 284 tisuće cyber napada samo na Bundeswehr (njemačku vojsku). Ustrojen je Cyber security operations center koji brine o sigurnosti. Postavlja se pitanje kad su cyber napadi opravdani?“
Don Antonio sudjelovao je u radu skupine koja je imala tematiku: "Nasilje i radikalizam". Uz raspravu i rad na temi došli su do spoznaja o lijevom i desnom radikalizmu te islamizmu koji sve više hvata korijen u Njemačkoj i Zapadnoj Europi. „Zašto su mladi oduševljeni takvim idejama, što ih potiče da se pridruže radikalnim grupama i odu na ratišta u Siriju i Irak te kako ih zapravo regrutiraju?“, bila su pitanja o kojima su raspravljali u skupini uz spoznaju da je Internet postao mjesto opasne propagande. „Sve su to pitanja i činjenice s kojima živimo. Pitanje je samo kako se prema tome postavljamo i činimo li kao društvo dovoljno“, postavilo se pitanje u skupini.
Na kraju seminara sudionici su dobili uvjerenje o pohađanju seminara, kao lijepu uspomenu na vrijeme provedeno u Hamburgu. Hrvatski delegati su u ime Vojnog ordinarijata u RH zahvalili na iskustvu koje su imali tijekom boravka u Njemačkoj te što su predstavljali Republiku Hrvatsku.