slide-01
Pmi Croatia umanjena 25x65
20241006_102634
Vrati prethodnu sliku
Vrati prethodnu sliku
Idi na saljedeću sliku
Idi na saljedeću sliku

Proljetne duhovne vježbe za pripadnike HRZ i PZO-a i HRM-a u Kuparima

{image:1:medium}

Od 15. do 18. ožujka 2016. godine održane su u Kuparima duhovne vježbe za vjernike vojnih kapelanija „Sv. Petar i Pavao“, HRZ i PZO i „Sv. Nikola Biskup“, HRM. Voditelj duhovnih vježbi bio vojni kapelan p. Ivo Topalović. Poticajnim predavanjima, svetim misnim slavljima, posjetima svetištima te kulturnim i prirodnim znamenitostima na dubrovačkom području naši su se vjernici, vojnici i djelatnici Hrvatske vojske, izgrađivali kao ljudi i kao kršćani, te se tako u ovo korizmeno vrijeme pripremali za Uskrs.

Policijski kapelan u Policijskoj upravi dubrovačko-neretvanskoj don. Ivan Borić upriličio nam je susret sa braniteljima, gospodinom Antom Vulićem iz Policijske udruge branitelja PU Dubrovnik 91. i gospodinom Metodijem Prkačinom članom Udruge logoraša Dubrovnik, koji su nas upoznali sa herojskim akcijama i stradanjima za vrijeme Hrvatskog domovinskog obrambenog rata na ovom području.

Radost susreta i druženja sa veteranima bila je obostrana. U sklopu duhovnih vježbi polaznici su posjetili Dubrovačku katedralu koja posvećena je Uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo i koja je sjedište Dubrovačke biskupije. Nastala je na mjestu bizantske i romaničke katedrale, uništene u velikom potresu 1667 godine. U tom je potresu katedrala bila potpuno razorena. Krstionica u blizini je preživjela, ali se više nije koristila. Ulogu katedrale privremeno je preuzela crkva sv. Vlaha.

Velik doprinos u ponovnoj izgradnji katedrale dao je svećenik i diplomat Stjepan Gradić. U riznici katedrale koju smo posjetili čuvaju se mnogi zlatni i srebrni relikvijari, križevi, crkveno posuđe i slike talijanskih, flamanskih i hrvatskih slikara, među kojima je i slika "Bogorodica s djetetom" iz 16. stoljeća, nastala prema djelu slavnog talijanskog slikara Raffaela. U riznici je i relikvija glave sv. Vlaha iz 11.-12. stoljeća. U obliku je krune bizantskih careva. Ukrašena je medaljonima u emajlu i dragim kamenjem. Rad je dubrovačkih zlatara.

U gradu Dubrovniku smo posjetili i dominikanski samostan i crkvu u kojoj je slavljena sveta misa. Dominikanci su osnovali samostan u Dubrovniku 1225. godine. Čini ga kompleks zgrada među kojima su crkva sv. Dominika, zvonik, klaustar i tri samostanska krila. Nije sa sigurnošću utvrđeno kad je izgradnja započela, neki podatci datiraju iz 13. stoljeća. Crkva je jedna od najvećih gotičkih građevina na istočnoj obali Jadrana. Sljedećeg smo dana, nakon predavanja, posjetili crkvu sv. Barbare na Varinom Brdu koja je jedna od najstarijih crkvica u Konavlima. Uokolo crkve nalazi se najveće sačuvano srednjovjekovno groblje u Konavlima. Zadnjim uvidima na terenu utvrđeno je postojanje ukupno 104 stećka od čega 94 cjelovita i 10 ulomaka. Lokalitet je upisan na Tentativnu listu UNESCO-a.

Bogatu povijest Sokol grada koja seže daleko u brončano doba 2000 godina p.K. i koji obnovljen nakon 350 godina udahnuli smo zahvaljujući djelatnicima novootvorenog muzeja. Pohodili smo i samostan svetog Vlaha u Pridvorju gdje nas je srdačno dočekao fra. Franjo Zelenika, na čemu mu od srca zahvaljujemo. Tijekom Domovinskog rata Pridvorje je okupirano od strane JNA i četničkih postrojbi te je mjesto skoro u potpunosti bilo uništeno, popljačkano i popaljeno. Crkva i samostan su 1991. također spaljeni i uništeni, pa su nakon rata temeljito obnovljeni. Sa poviješću grada Cavtata upoznao nas je gospodin Metodije Prkačin.

Posljednjeg dana duhovnih vježbi srdačno smo primljeni od strane fra Ivice Karatovića u crkvi sv. Stjepana Prvomučenika u Zatonu koja potječe iz 10/11. st . Uz misno slavlje. zaključene duhovne vježbe, a polaznici su duhovno okrepljeni krenuli prema svojim obiteljima kao i svojim dužnostima u postrojbi.

Zahvaljujemo svima koji su ovaj naše duhovne vježbe obogatili svojom ljubavlju i gostoprimstvom, a osobito satniku Kekezu te svim djelatnicima u Opslužnom odsjeku objekta Kupari.