U petak 24. veljače 2023., Počasno zaštitna bojna obilježila je 29. obljetnicu postojanja te je proslavljen Dan vojne kapelanije „Sveti Valentin“ u vojarni „1. Hrvatski gardijski zbor“ na zagrebačkom Tuškancu.
Tom prigodom, vojni biskup msgr. Jure Bogdan predslavio je euharistijsko slavlje uz koncelebraciju biskupskog vikara za pastoral u MORH-u i OS RH don Slavka Rajiča i vojnog kapelana domaćina o. Zdravka Barića SMM. Na svetoj misi sudjelovao je zamjenik zapovjednika Počasno zaštitne bojne pukovnik Marko Čičak, zajedno s ostalim pripadnicima bojne. Liturgijsko pjevanje predvodile su sestre Kćeri Božje ljubavi.
Biskup Bogdan je na početku propovijedi istaknuo kako je prije dva dana s Čistom srijedom započela korizma, stoga je prigodno progovoriti o ovome liturgijskom vremenu kako bismo što bolje kao vjernici živjeli korizmu. U ranome kršćanstvu korizma je imala trostruko značenje. Ona je bila: vrijeme neposredne priprave pokornika na pomirenje na Veliki četvrtak, vrijeme neposredne priprave katekumena za sakramente inicijacije u Vazmenom bdjenju te vrijeme priprave ostalih vjernika za slavlje Uskrsa i vazmenih blagdana.
Naime, u ta je prva vremena Crkve sakrament ispovijedi bio stroži nego danas, odnosno onaj tko se htio ispovjediti za svoje teške grijehe (otpad od vjere, ubojstvo, preljub) učinio je to javno pred biskupom, a za svoje je grijehe dobio višegodišnju pokoru. Odrješenje od grijeha dobivao bi tek nakon što je tu pokoru i izvršio. Posebno intenzivno vršio je pokoru pred obred javnog pomirenja koji se slavio na Veliki četvrtak.
Kao i nekada Crkva svaku godinu u korizmi poziva svoje vjernike da se u vremenu od četrdeset dana molitvom, postom, pokorom i djelima ljubavi čiste od grijeha, da se duhovno pripravljaju za slavlje Uskrsa. Svaki pojedinac to čini u svom vlastitom kontekstu. Možemo se pitati kako kršćani u Ukrajini vrše pokoru i pripravljaju se za Uskrs, kako se u Hrvatskoj jedan vojnik duhovno pripravlja tijekom korizme? Svaki pojedinac može se upitati kako može u kontekstu svoje obitelji ili svoje zajednice više vršiti pokoru, više moliti i vršiti djela ljubavi.
U Svetome se pismu na više mjesta pojavljuje taj broj četrdeset. Četrdeset dana i noći je Noa proveo u korablji, četrdeset je dana Mojsije proveo na brdu Sinaj, četrdeset godina je izraelski narod lutao pustinjom, prorok Ilija morao je hodati četrdeset dana do brda Horeb… Isus je, nakon svoga krštenja, proveo četrdeset dana posteći i moleći u pustinji. Četrdeset se dana ukazivao učenicima poslije uskrsnuća.
Na temelju Isusovih riječi (Mt 6,1-6.16-18) Crkva u vrijeme korizme pred nas stavlja molitvu, post i milostinju kao tri sredstva nutarnjeg obraćenja, čišćenja i duhovne priprave. Biskup Bogdan istaknuo je kako ne smije biti naglasak na izvršavanju samo vanjske forme (osobito kada je u pitanju post) već uistinu na nutarnjem obraćenju. U tom smislu spomenuo je i današnje čitanje iz proroka Izaije: „Ovo je post koji mi je po volji, riječ je Gospodina Boga: Kidati okove nepravedne, razvezivat spone jarmene, puštati na slobodu potlačene, slomiti sve jarmove; podijeliti kruh svoj s gladnima, uvesti pod krov svoj beskućnike, odjenuti onog koga vidiš gola, i ne kriti se od onog tko je tvoje krvi. Tad će sinut poput zore tvoja svjetlost, i zdravlje će tvoje brzo procvasti.“ (Iz 58,6-8)
Nakon svete mise uslijedila je svečanost. U programu obilježavanja izvedena je inačica vojno akrobatske vježbe počasne satnije. Predsjednik RH Zoran Milanović uputio je potom okupljenima prigodni govor i čestitao pripadnicima Počasno-zaštitne bojne njihov Dan i Dan vojne kapelanije „Sveti Valentin“. Novim pripadnicima bojne uručene su beretke, a zaslužnima dodjeljena odlikovanja, pohvale Predsjednika RH i načelnika Glavnog stožera OS RH.
FOTO: Ured predsjednika Republike Hrvatske/ Tomislav Bušljeta